Parakord a jeho využitie v teréne

Padákové lanko, alebo skrátene parakord, je druh lana používaného na rôzne účely. Vojenský personál, turisti, horskí záchranári a dokonca aj bežní ľudia využívajú parakord na rôzne spôsoby a užívajú si výhody tohto všestranného materiálu. Ak sa chcete dozvedieť viac o využití parakordu v núdzi alebo v bežnom živote, čítajte ďalej. Niektoré využitia parakordu vás naozaj prekvapia!Čím sa líši parakord od ostatných lán?

Na povrchu by parakord mohol vyzerať ako každé iné lano, ale to zďaleka nie je pravda. Zatiaľ, čo iné laná môžu byť vyrobené z polyesteru alebo polypropylénu, parakord je vyrobený z nylonu, ktorý je známy svojím neuveriteľným pomerom pevnosti a hmotnosti - v skutočnosti je tak silným, že ho astronauti používali na opravu Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Pretože je tento materiál veľmi ľahký, parakord je vďaka mnohým funkciám na záchranu života bežnou výbavou turistov a tiež ho často nájdete aj v súpravách na prežitie. 

Americká armáda definuje šesť rôznych typov parakordov: I, IA, II, IIA, III a IV. Najčastejšie sa používa typ III, ktorý obsahuje sedem až deväť jadrových priadzí a pýši sa pevnosťou 550 libier (240 kg), čím získal prezývku „550 šnúr“. Aké sú jeho využitia? Pozrime sa.

Núdzové použitie parakordu: Ako používať parakord na prežitie?

Parakord sa pôvodne používal ako závesná šnúra na padákoch, ale teraz sa používa prakticky v každej situácii, keď je potrebné lanko. Parakord je pre prežitie taký dôležitý, že jeho používanie sa učia už aj mladí skauti.

V prírode môže byť užitočný v niekoľkých núdzových situáciách. Či už je niekto uviaznutý v piesku, topí sa vo vode alebo spadne do rokliny, parakord vás udrží dostatočne ďaleko od nebezpečenstva a zároveň poskytne “páku” potrebnú na vytiahnutie obete do bezpečia. 

Možno budete nútení prenocovať v prírode. Aj tu pomôže parakord. Ak máte prístup k vetvám stromov, môžete si vytvoriť núdzový prístrešok pomocou parakordu za pár minút. Zhromaždite asi 10 primerane veľkých, mohutných konárov a pomocou parakordu ich spojte. Ak ste šťastnejší a máte po ruke ľahkú plachtu, môžete prevliecť parakord cez očko plachty a konce priviazať k dvom stromom, aby ste si vytvorili jednoduchú hojdaciu sieť.

Jedným z najlepších použití parakordu 550 je jeho schopnosť vyniesť neuveriteľnú hmotnosť. Či už potrebujete ťažiť korisť, alebo prepravovať palivové drevo efektívnejšie, Parakord je možné uviazať takmer na čokoľvek, aby ste dosiahli efektívnejšiu prepravu záťaže.

Lanový rebrík z parakordu - ak je terén príliš strmý na to, aby ste ho v pohode vystúpili alebo sa potrebujete vyšplhať na strom, pomocou dvoch paralelných šnúr vytvoríte lanový rebrík a  zvládnete každú prekážku! 


Parakord na prípravu jedla

Ak ste uviazli vo voľnej prírode a potrebujete jesť, môžete si pomôcť niekoľkými spôsobmi použitia parakordu. Prerobte ho na udicu, aby ste chytili ryby alebo vytvorte nástrahu a nastražte vlasec. Môžete tiež odstrániť priadzu a vytvoriť sieť na lovenie rýb. 

“Medvedia taška” je určená na zdvíhanie jedla, aby odradila zvieratá od pokusu o krádež. Pomocou metódy Pacific Crest Trail (PCT) prehoďte parakord na vysoký robustný konár a potom ho pomocou malej karabíny pripnite na vak. Vytiahnite jedlo vysoko z dosahu hladošov.

S určitou praxou sa môžete naučiť, ako používať parakord ako pascu, aby ste zvýšili svoju pravdepodobnosť chytenia potravy v núdzových situáciách. 

Parakord a jeho použitie na prvú pomoc

Ak vážne krvácate a nemôžete sa okamžite dostať do nemocnice, parakord sa môže použiť na zastavenie krvácania. Zaviažte ho nad ranu, aby ste vyvinuli tlak a znížili tak stratu krvi.

Na zlomeniny kostí v núdzových situáciách použite obväz a dlahu vytvorenú z parakordu. Na zlomeninu končatiny alebo vedľa nej položte palicu a pripevnite ju pomocou parakordu, aby ste spevnili kosť a zabránili ďalšiemu poškodeniu.

Parakord môžete tiež použiť ako popruh, a to nielen na úrazy, ale aj na bezpečné nosenie pušky alebo rôznych pomôcok na prežitie. Parakord môžete použiť aj na sebaobranu.

 

Ako používať parakord na sebaobranu?

Okrem štandardného použitia parakordu 550 na prežitie je možné použiť ho aj na sebaobranu v núdzovej situácii. Či už ste uviaznutí, ste zraniteľní alebo sa potrebujete brániť doma, majte na pamäti tieto stratégie:

1. Tripwire - pomocou vnútorných vlákien parakordu na prežitie zviažte plechovky alebo čokoľvek, čo vydáva zvuky a pevne ho pripevnite medzi stromy na obvode vášho tábora. Poskytne vám pocit bezpečia s vedomím, že budete upozornení na každého votrelca, a môže ho dezorientovať dostatočne dlho na to, aby ste sa dostali do bezpečia.

2. Parakord ako zadržiavací prostriedok - ak zadržíte útočníka, môžete parakord použiť ako putá. Preklopte jednu časť lana parakordu cez druhú, aby ste vytvorili dve malé očká, pretiahnite ich cez seba, prevlečte ich cez zápästia útočníka a pevne ich stiahnite.

3.Throwing Sling - ak chcete vytvoriť zbraň na vlastnú obranu na diaľku, všetko, čo potrebujete, je urobiť okolo vrecka niekoľko jednoduchých uzlov a zbraň roztočte, strelivo bude všade.

Aj vás zaujíma, prečo by mali mať parakord, aj keď nie ste v prírode? Vnútorná priadza parakordu je skvelá na šitie (opravu) poškodenej textílie - či už vám popruh batohu zlyhá na ceste do práce, alebo si doma urobíte dieru vo svojej obľúbenej košeli. Parakord môže byť tiež použitý ako vodítko pre psa, obojok pre psa, opasok alebo kľúčenka. 

Zoznam použití parakordu je v podstate nekonečný a limitom je len vaša fantázia a vynaliezavosť. Majte parakord vždy poruke - budete prekvapení, ako často sa vám bude hodiť!