Paracord a niekoľko tipov ako ho využiť

Pri pobyte v prírode sa človek stretne s rôznymi situáciami, na ktoré sa niekedy nedá pripraviť dopredu. Potrebujete núdzovo zľaňovať, v prípade zranenia použiť ako škrtidlo, prípadne pri zlomeninách pomocou konárov fixovať, alebo niečo priviazať, zviazať či uchytiť a zistíte, že nemáte nič po ruke, vtedy vhod môže prísť šnúra s vysokou pevnosťou a odolnosťou, so všestranným použitím, nazývaná aj Paracord 550. Pre zanietených turistov, horolezcov alebo vyznávačov prežitia v prírode, je nylonové lanko bežnou pomôckou, ale pre mnohých je to novinka, ktorú vám teraz predstavíme.

 


Čo je paracord 550

Slovo paracord je vytvorené z dvoch slov - parachute a cord, čo v preklade znamená parašutistická šnúra. Používala sa počas druhej svetovej vojny výsadkármi ako padákové lano a dnes sa používa s označením Paracord 550. V súčasnosti ho používajú ako multifunkčné lanko aj príslušníci bezpečnostných zborov, ale aj civilisti. Využitie dokonca našiel u priaznivcov kreatívnej tvorby.

Je vyrobený zo 100 % nylonu, má štandardne hrúbku 4 mm a vnútro tvorí sedem dvojitých nylonových priadzí. Obal je pletený z 32, respektíve 36 prameňov a vyrába sa v mnohých rôznych farbách. Je testovaný a udrží minimálne 550 libier, čiže približne 249 kg. Jeho označenie Paracord 550 vychádza z minimálnej nosnosti lanka v librách. Môžete sa však stretnúť aj s označeniami 550 Cord, Parachute cord, Type III Paracord a ďalšími.

 

Skladovanie paracordu

Najobľúbenejším spôsobom ako skladovať paracord tak, aby ste ho mali neustále pri sebe a nikdy naň nezabudli, je určite survival náramok, inak nazývaný aj náramok prežitia. Je skvelým a štýlovým doplnkom na ruku. Upletený je z niekoľkých metrov paracordu a v prípade potreby ho môžete rozmotať. Bežný náramok obsahuje okolo 2,5 – 3,5 m lanka. Na okrasu, ale aj na upevnenie a prichytenie noža, baterky i iného vybavenia vám určite poslúžia prívesky z paracordu, ktoré sa predávajú v rôznych farbách.

Ak chodíte často na outdoorové aktivity alebo na niekoľko dní do prírody, tak si radšej zakúpte zmotaný kus lana z paracordu, ktorý má dĺžku aj niekoľko metrov a je pripravený na okamžité použitie.

 

Využitie paracordu

Paracord môžete použiť buď v celku alebo ho rozobrať a využiť jeho tenké lanká. Paracord lano môžete nosiť stále so sebou do prírody, na ryby alebo do hôr.

V prípade potreby parakord využijete:

 • Ako provizórne škrtidlo – pri krvácaní alebo pri uštipnutí hadom. Odrežte kus paracordu a použite ho spolu s paličkou ako škrtidlo na správnom mieste.
 • Náhrada za šnúrky – pri roztrhnutí šnúrky od topánok alebo gumy od teplákov, ho môžete použiť tak, že odrežete potrebný kus paracordu a zatavíte jeho konce ohňom a pomocou prstov konce opatrne stlačíte. Paracord sa totiž inak rozstrapká.
 • Pri výrobe prístrešku – stačí ho napnúť medzi dva stromy a prehodiť cezeň plachtu a vyrobíte si jednoduchý prístrešok, ktorý vás ochráni pred dažďom. Plachtu môžete uchytiť o kolíky, ktoré ste predtým zapustili do zeme.
 • Udrží skupinku pokope – keď vás nečakane zastihne pri zostupe z terénu tma alebo hmla, môžete ho využiť tak, že sa všetci členovia priviažu o paracord a tak sa nikto zo skupiny nestratí.
 • Na rybárčenie – v nečakaných situáciách, aby ste si zabezpečili príjem potravy, ho môžete použiť ako rybársky vlasec tak, že vyberiete biele vlákno. Na provizórnu mušku môžete použiť kúsok paracordu vrátane vnútorných vlákien.
 • Rybárska sieť – môžete si z jeho vnútorných vlákien urobiť menšiu sieť na chytanie rýb.
 • Zranenia – využiť ho môžete aj pri zlomeninách tak, že priviažete palicu správnej veľkosti o zlomenú končatinu a ju znehybníte ju.
 • Núdzové šitie – na prišitie gombíka alebo ku zošitiu výstroja poslúžia namiesto nite, tenké vnútorné vlákna.
 • Lepidlo – roztavíte kúsok paracordu až vznikne lepkavý plast, keď sa ochladí stuhne.
 • Na zlanenie – v prípade núdzových situácií, ho môžete dokonca použiť aj na zlanenie alebo spustenie osôb či vecí z niekoľkých metrov.
 • Na vytiahnutie – dokonca ho môžete využiť aj na vytiahnutie niektorého člena skupiny z malej rokliny v prípade, že naň svojimi rukami nedočiahnete.
 • Na rozloženie ohňa – paracord rozdeľte na jednotlivé časti, použite aj farebný úplet a vnútorné vlákna, pomocou prstov alebo kameňov ich rozstrapkajte a použite ako skvelý podpalový materiál.
 • Priviazanie vecí na batoh – v prípade, že vám niektoré veci nevojdú do batoha lebo sú rozmernej veľkosti, jednoducho ich priviažte o batoh.

 


 

Existuje ešte veľa možností využitia paracordu a dokáže naozaj pomôcť v nečakaných situáciách. Ak sa pohybujete často v prírode, na túrach, stanovačkách alebo iných outdoorových aktivitách, tak tento nenahraditeľný pomocník nemôže chýbať vo vašej výbave. Dokonca aj v civilnom živote sa dá použiť na zabezpečenie batožiny na autách, či nákladov, ktoré treba počas prepravy prichytiť. Skvelý je aj na domáce použitie ako je šnúra na prádlo alebo dočasné nahradenie opasku, či na opravenie odtrhnutého ucha na kabelke. Paracord je jednoducho najvšestranejší pomocník akého len môžete pri sebe mať. Vyberte si teda svoj parakord náramok a noste ho pohodlne na ruke.