Nôž? Nebezpečná obrana. Noste radšej kaser

Ak chcete nosiť pri sebe niečo na sebaobranu, zabudnite na nožík. Môže vám viac ublížiť, ako pomôcť. A nielen fyzicky. 

Nôž je natoľko invazívny nástroj, že pri strese je veľmi ťažké ustrážiť mieru tak, aby človek nebodal kade tade a nespôsobil zranenia, ktoré by boli následne posúdené ako celkom zjavne neprimeraná obrana.

Kaser: Odporúčajú ho advokáti aj odborník na sebaobranu. Útočníka zastaví, ale nespôsobí mu trvalé následky.

Na trhu existuje mnoho typov obranných sprejov a paralyzérov. Čo si o nich myslí bývalý prílušník špeciálnych jednotiek? „Nevýhodou paralyzéru je, že útočník musí prísť na kontakt ruky, aby dostal elektrický výboj. Výhodnejšie sú obranné spreje. Tam netreba byť v priamom fyzickom kontakte s útočníkom,“ vysvetľuje Ľubomír Loh. „Môžem sa dostať na 4 až 5 metrov od neho, kde si viem vyhodnotiť, či mi hrozí nebezpečenstvo,“ pokračuje. Odporúča skôr spreje, ktoré striekajú vo forme prúdu a nie rozprašovaču. „Tam je rizikom už len akýkoľvek náznak vetra a sprej môže zasiahnuť aj brániaceho sa človeka,“ upozorňuje.

Mnoho veľkostí: Kaserov je na trhu veľké množstvo. Od miniatúrnych vo veľkosti pera, až po veľké, ktoré sa používajú do obchodov alebo podnikov.

„Doporučujem prúdové spreje. Existujú v rôznych veľkostiach, od malých do kabelky či vrecka, cez stredné, ktoré sú vhodné do auta až po veľké. Tie sú určené pre podniky alebo obchody, kde ľudia pracujú s finančnou hotovosťou,“ hovorí Loh.

Obranné spreje mávajú rôzne zloženie, najčastejšie je rozdiel medzi chemickým a prírodným zložením. Loh odporúča radšej kúpiť prírodné. „Pri chemických je riziko zanechania následkov. Môže nastať napríklad poleptanie sliznice, očí,“ vysvetľuje. Odporúča skôr kapsaicínovú náplň. „Sú veľmi účinné a zároveň nespôsobujú trvalé následky,“ dodáva bývalý príslušník špeciálnych jednotiek.

celý rozhovor nájdete na plus7dní.